YUNAN ADALARI : KOS – LEROS – PATMOS – LİPSİ – KALİMNOS

Güney Ege’nin mutlaka görülmesi gereken incileri Kuzey Oniki Adalar (Dodecanese) sizi bekliyor!

Bu turda Bodrum – Turgutreis‘den çıkarak sırası ile Kos, Pserimos, Leros, Patmos, Lipsi ve Kalimnos adalarını keyifle geziyor ve Turgutreis’e dönüyoruz.

ROTAMIZ

7 gün boyunca yaklaşık 120 deniz mili sürecek bu gezimizin programı aşağıdaki gibi olacaktır.
Tabi ki hava durumu, deniz şartları ve sizin tercihlerinize göre ufak tefek değişiklikler yapabiliriz.

1.GÜN (CUMARTESİ)

Cumartesi öğlenden sonra tekneye giriş yapan misafirlerimize tekne hakkında teknik brifing verilecek, teknede yaşamın temel şartları anlatılacak ve daha sonra tam pansiyon hizmet tercih etmediyseniz marinadaki marketten yiyecek-içecek alışverişinizi yapıp tekneye yerleştireceğiz. Teknede seyir hazırlıklarımızı bitirdikten sonra Bodrum’un renkli gecelerine akabileceğimiz gibi geceyi teknede de geçirebiliriz.

2.GÜN (PAZAR)

Sabah kahvaltımızı teknede yaptıktan sonra yurtdışı çıkış formalitelerini tamamlayarak yaklaşık 1 saatlik bir seyir ile Kos (İstanköy) adasına varıyoruz. Türkiye’ye yakınlığı nedeni ile çok ilgi gören ada limana yakın plajları, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi ve doğal yapısı ile göz kamaştırıyor. Günü ve geceyi Kos adasında geçiriyoruz. Öğleden sonra vaktinizi şehrin sokaklarında kaybolarak değerlendirebileceğiniz gibi limanın yakınındaki Lambi plajında denize de girebilirsiniz. Akşam için eğlence mekanlarının yoğun olduğu barlar sokağı denenebilir ama gece yatmak için tekneye dönmeyi unutmayın!

3.GÜN (PAZARTESİ)

Bu sabah erken yola çıkıyoruz çünkü yolumuz uzun. Önce 1.5 saatlik bir seyirle Pserimos adasının bir koyunda kahvaltı ve yüzme molası vereceğiz. Sonrasında ise yine 1.5 saatik bir seyirle Kalimnos adasına ait bir koyda öğle yemeği için mola veriyoruz. Deniz keyfimizi de yaptıktan sonra Leros’a doğru yola çıkıyoruz. 2 saat sürecek bu seyrimiz sonrasında artık dinlenme ve akşam planları için hazırlanma vakti. Geceyi Leros Panteli koyunda geçiriyoruz.

4.GÜN (SALI)

Sabah erkenden kahvaltı yapıp yola çıkıyor ve yaklaşık yarım saatlik bir seyir sonrası Leros’un doğusundaki Alinda koyunda yüzme molası veriyoruz. Yüzme sonrası rotamız Lipsi adası. 2 saatlik seyirle öğle saatlerinde Lipsi limanına giriyor ve öğle yemeğimizi burada yiyoruz. Yemekten sonra hızlıca adayı gezip yola çıkarak 2 saat mesafedeki Patmos’un Skala limanına ulaşıyoruz. Geceyi Patmos’da geçireceğiz.

5.GÜN (ÇARŞAMBA)

Bugün Patmos’ta serbest gün. Gezilecek çok yer var ve tüm günümüzü bu Kuzey Oniki adalarının (Dodecanese) bu en özel adasını gezerek geçireceğiz. Adanın özel olmasının en önemli nedeni Ortodokslar için “Ege’nin Kudus’ü” olarak kabul edilmesi. Ortodokslar için kutsal kitap sayılan Yeni Ahitin 27 kitabından birisi bu adada bulunan Apokalips mağarasında yazılmış. Ortaçağdan kalma bir yerleşim yeri olan Hora köyü iyi korunmuş yapıları ve şirin sokakları ile dikkat çekiyor. Adanda görülmesi gereken bir diğer yer ise Hora köyünün yakınındaki Aziz Yuhanna Manastırı. Latrino adında bir keşiş tarafından Apokalipsin yazarı Yuhanna adına inşa ettrilmiş bu manastır Ege denizinin en görülmeye değer tarihi eseri olma özelliğini taşıyor. Geceyi yine Patmos Skala limanında geçireceğiz.

6.GÜN (PERŞEMBE)

Bugün yolumuz uzun! Çok erken saatlerde kalkıyor ve kalbimizi Patmos’ta bırakarak adadan ayrılıyoruz. Kahvaltı molamızı Archangelos adası güneyinde veriyoruz. Kahvaltımızı yapıp billur sularda yüzdükten sonra yeniden yola koyuluyoruz. 2,5 saatlik bir seyir sonrasında Kalimnos adası batısında bulunan Telendos adası ile Mirties arasına demir atıyoruz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra hareket ediyor ve Kalimnos limanına giriyoruz. Geceyi bu eski sünger adasının Pothia limanında geçireceğiz.
Adada 4 ayrı müze bulunuyor. Pothia’daki Arkeoloji müzesi, Denizcilik müzesi, Folklor müzesi ve Vlichadia Deniz Dünyası müzesi. Bünyesinde 17 bin parçaya yakın su altı buluntusu ve sünger dalışı malzemesi içeren Vlichadia Deniz Dünyası müzesi bunların arasında en görülmeye değer olanı.
Adanın bir başka özelliği ise dağlık arazisi nedeniyle kaya tırmanıcılarının da gözdesi olması. Özellikle batıdaki Mirties bu macera sporunun sevenlerin buluşma noktası olmuş durumda.

7.GÜN (CUMA)

Sabah kahvaltımızı yapıyor ve çıkış işlemlerimizi tamamlayarak yola çıkıyoruz. 2 saatlik seyir sonrasında Çatalada’da yüzme molası veriyor ve en geç akşam 17:00’de Turgutreis’te oluyoruz. Gerekli pasaport ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra serbestiz.

Akşam Turgutreis veya Bodrum’un renkli gece hayatının da keyfini çıkartabileceğiniz gecenin ardından ertesi gün sabah 09:00’a kadar teknemizde kalabilirsiniz.

FİYATLARIMIZ*

(KİŞİ BAŞI / 1 HAFTA)

(*) TEKNE MODELİ VE KİŞİ SAYISINA GÖRE DEĞİŞEBİLEN, İLGİLİ DÖNEM İÇİN SAĞLANABİLEN KİŞİ BAŞI EN DÜŞÜK FİYATTIR.
LÜTFEN SİZE ÖZEL FİYAT TEKLİFİMİZİ ALMAK İÇİN İLETİŞİM KURUNUZ.

 • Teknede konaklama
 • Uyku Seti (çarşaf pike yastık kılıfı el havlusu)
 • Transitlog resmi izinler
 • Çıkış/dönüş limanı marina masrafları
 • Yakıt / Kullanım suyu / LPG Tüp
 • Servis botu
 • Tekne ve 3. sahıs MM sigortası
 • Güvenlik ekipmanları
 • Kaptanlık hizmeti
 • Katma Değer Vergisi
 • Kumanya (Yeme içme malzemeleri)
 • Personelin yemek masrafları
 • Yemek pişirme ve servis hizmeti (Aşçı/Hostes)
 • Tekne dışında gerçekleştirilen tüm etkinlikler
 • Vize masrafları ve yurt dışı çıkış harcı
 • Havalimanı transfer hizmeti – Dalaman/Göcek-Fethiye : 75.-€ (5 kişilik VIP Minibüs)
 • Tek yön farkı (çıkış limanından farklı bir limanda iniş) : 250.-€
 • Yunanistan kapıdan vize hizmeti (Max 15 günlük adalarda geçerli) : 100.-€
 • Aşçı/servis hizmeti farkı (kumanya size ait) : 500.-€ / 1 hafta
 • Tam pansiyon konaklama farkı (içecekler hariç tüm kumanya ve aşçı/servis hizmeti dahil) : 1000.-€ / 1 hafta (Örnek tam pansiyon yemek menüsü için tıklayınız.. )
 • Rezervasyonunuzu kesinleştirmek için toplam bedelinin %50’sini rezervasyonun yapıldığı tarihten itibaren üç (3) işgünü içerisinde ödemeniz gerekiyor. Kalan ödemeyi ise etkinlik tarihinde elden veya eft/havale ile yapabilirsiniz.
 • Rezervasyon iptali için etkinlik tarihinden en az 60 gün öncesinden tarafımıza yazılı olarak (email, faks) bildirilmeniz gerekiyor. Etkinliğe 60-31 gün öncesine kadar yapılan iptallerde %15, 30-15 gün arası yapılan iptallerde %25 kesinti yapmak durumundayız. Etkinliğe 15 günden daha az zaman kala yapılan iptallerde maalesef iade yapamıyoruz.
 • Döviz olarak belirtilen fiyatlarda Türk Lirası ödeme yapmak isterseniz ödeme günündeki TC Merkez Bankası Efektif Satış kurunu baz alarak ödeme yapabilirsiniz.
 • Zorunlu hallerde Açık Deniz Akademi etkinliği iptal edebilir. Bu durumda öncelikle etkinliğin uygun ileri bir tarihte düzenlenmesine çalışılır. Bu mümkün olmaz ise ücret iade edilir.
 • Herhangi bir sebeple etkinliğe katılmak üzere tekneye binmeyen veya etkinlik başladıktan sonra iptal gerçekleştirilirse maalesef bedel iadesi yapamıyoruz.
 • Etkinliğin mücbir sebeplerden dolayı tamamlanmaması durumunda programa göre yapılamayan günleri baz alınarak ücret iadesi yapabiliyoruz.
 • İadeleri ancak rezervasyonu yapan kişiye yapabiliyoruz.

TEKNELERİMİZ

VİDEO GALERİ : SSS – Sıkça Sorulan Sorular

1950’lerde süngerci ve balıkçı tekneleri ile çok kısıtlı imkanlarla başlayan mavi yolculuklar zaman içinde daha konforlu ve güvenli teknelerle tam bir turizm sektörüne dönüşmüştür. Günümüzde klasikleşmiş lüks ahşap guletler ile yapıldığı gibi bizim tercihimiz modern yelkenli yatlar ile daha küçük gruplarla bu gezileri düzenlemek yönünde. Yelkenli tekneler rüzgarın gücünü kullanarak sessiz ve keyifli şekilde hareket eden ve her türlü deniz-hava şartlarına uygun, en uzun mesafeleri keyifli şekilde kat eden en güvenli tekne tipidir. Bu sebeple kalabalık turist grupları oluşturmak yerine mavi yolculuğun ruhuna daha uygun olduğunu düşündüğümüz yelkenli tekneleri tercih ediyoruz.

Teknede geçireceğiniz bir tatilde mayo, güneş kremi, güneş gözlüğü ve havlu en temel ihtiyaçlarınız olacaktır. Bunun dışında rüzgarlı zamanlarda ve akşam güvertede oturup keyif yaparken üşümemek için basit bir uzun kollu polar hırka, olası yağmurlu zamanlarda ıslanmamak için bir yağmurluk, karaya veya koylardaki restoranlara çıkıldığında giymek için şort-tişört-elbise gibi rahat kıyafetler yeterli olacaktır. Teknede çıplak ayak dolaşmamak gerektiğinde basit bir terlik veya sörf-deniz ayakkabınız olması iyi olur. Yunan adalarına yaptığımız gezilerde gece eğlencelerinde giyeceğiniz şeyler size kalmış tabi! 🙂 Eşyalarınız için kullanacağınız çantanın valiz veya tekerlekli bavul gibi değil boşaldığında katlanıp ezilebilen spor tipi çanta olması kamaranızda size daha çok alan kalmasını sağlayacaktır.

Yelkenli tekneler modern kompozit malzemelerle yapılmış ve iç döşemeleri sentetik malzemelerden olduğundan yangın riski en dikkat ettiğimiz konudur. İç mekanlarda kesinlikle sigara içmiyor, dışarıda ise rüzgarın ateşinizi uçurma ihtimalini değerlendirerek küllerin uçuşmayacağı kapalı tekne küllüğü kullanarak dikkatli olma şartı ile sigara içme imkanı mevcuttur.

Tüm teknelerimizde her türlü kaza, hasar ve 3. kişilere verilecek zararları (ki 3. kişi tanımı misafirlerimizi de kapsar) kapsayan sigortası mevcuttur. Tekne sigortası sadece teknede gerçekleşen bir kaza ile meydana gelen olumsuzlukları karşılarken kişisel sağlık sorunları, tekne dışında (kıyıda, limanda vb.) meydana gelen sorunlar veya denize düşürülen bir telefon gibi sorun ve kayıplarınızı karşılamayacağı için kişisel sağlık-seyahat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Evet, Yunan Adaları’na girmek için Shengen vizesi gerekiyor. İsteyen tüm misafirlerimiz için kolaylaştırılmış Yunanistan vizesi alma imkanımız mevcuttur. Böylece konsolosluk kapılarında beklemek ve gelirinizi kanıtlayan bir sürü belgeyi toplamak ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Geziden 1 hafta önce sadece pasaport kopyası ve form doldurarak yapılacak basit bir başvuru ile en çok 15 günlük adalarda geçerli özel vize adaya girişte verilir.

Yelkenlilerde tekne boyuna göre 1,2 veya 3 banyo bulunabilir. Genelde iki kamara (yani 4 kişi) bir banyoyu paylaşır. Modern alafranga tip tekne tuvaletleri elektrikli-vakumlu veya manual pompalı olabilir. İçine tuvalet kağıdı vb. atmadığımız sürece kullanması kolay ve sorunsuzdur. Lavabo ve duşlarda sıcak ve soğuk su vardır. Tekne banyolarının biraz daha küçük olması dışında evdeki banyolardan pek farkı yoktur. Sadece musluklardan akan su evdeki gibi sınırsız olmayıp tekne depolarında yanımızda taşıdığımız miktar ile sınırlı olduğundan su kullanımında biraz daha tasarruflu davranmak daha doğru olur.

Yelkenli tekneler guletlere göre daha küçük olduğundan kalabalık gruplar olmuyor, tercihen birbirini tanımayan insanları aynı teknede tatile çıkartmıyoruz. Yelkenli tekneler 4, 6 veya 8 kişilik kendi aile-arkadaş grubunuz ile size özel keyifli bir tatil ortamı sağlar. Kaptan dışında eğer tam pansiyon yemek dahil bir tur seçtiyseniz birde aşçı teknede sizinle birlikte olacaktır.

Tüm teknelerimizde Inverter denilen cihazlarla akülerden ve güneş panellerimizden sağlanan 220V şehir elektriği mevcuttur. Bu elektrik ile her türlü telefon, bilgisayar, tablet gibi küçük elektronik cihazlarımızı çalıştırabilir ve şarj edebiliriz. Liman-marina dışında saç kurutma makinası, ütü gibi yüksek güçlü cihazları çalıştırma imkanımız yoktur.

Yaz sezonu içinde Akdeniz ve Güney Ege kıyılarımızda ciddi bir fırtına olmaz. Kaptanlarımız tura başlamadan önce ve tur sırasında da sürekli hava şartlarını takip eder ve buna göre rotamızı revize edebilir. Olası öngörülmeyen kötü hava şartlarında da açık denizde olmadığımızdan her zaman sığınacağımız güvenli bir koy, liman bulur, kötü havanın keyfini orada güven içinde çıkartabiliriz. Yağmurda sıcacık denize girmenin keyfi kolay bulunmaz! 😉

Yelkenli tekneler guletler kadar geniş olmasa da güvertede herkes için güneşlenecek, yatıp dinlenip keyif yapacak yerler vardır. Hareket halinde olmasa da durduğumuz her yerde yatıp yayılma fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Fazla güneşten rahatsız olanlar için teknenin istenilen yerine açabildiğimiz portatif tentelerimiz de mevcuttur. Gece gündüz 24 saat her istediğinizde denize girmek hakkınız! Gece denize girmek alışık olmayanlar için heyecan verici olsa da çok keyifli ve güvenlidir. Üstelik şanslıysanız geceleri denizdeki yakamoz (fosforlu ışık saçan mikroskobik canlılar) olayı sayesinde inanılmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz! 🙂

Mevsimine göre içeride veya dışarıda yatma imkanı değerlendirilebillir. Genelde deniz şartları geceleri karadakinden biraz daha serin olur, ama bu üşümenize değil gece rahat-keyifli bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Basit bir pike-battaniye (ki teknelerimizde bulunur) veya yanınızda getireceğiniz yazlık uyku tulumu ile yıldızların altında uykunuzun keyfine varabilirsiniz. Yelkenli teknelerin çoğunda klima yoktur çünkü gündüzleri daha çok dışarıda ve denizde geçirdiğimiz için, geceleri de yıldızların altında püfür püfür yattığımız için pek ihtiyaç duymuyoruz.

Teknelerimizde buzdolabı, fırınlı ocak gibi her türlü donanıma sahip bir mutfak bulunmaktadır. Eğer tam pansiyon bir tur tercih ettiyseniz aşçımız sizin için tur boyunca lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlayacaktır. Yağmur veya aşırı rüzgar olmadığı sürece dışarıdaki oturma grubunda yemeklerimizi hep birlikte yiyoruz. Yunan adalarına yaptığımız turlarda ise akşam yemeklerini birbirinden renkli Yunan tavernalarında yiyoruz. Yemek dahil olan bir tur seçmediyseniz kendi alacağınız/getireceğiniz malzemeler ile tekne mutfağını kullanarak istediğiniz yemeği yapabilir veya değişik koy ve limanlardaki restoranlarda kaçamak yapabilirsiniz.

Deniz üzerindeki tüm tekneler az veya çok sallanır ama kaptanımızın size yapacağı tavsiyelere uyarsanız kısa sürede alışırsınız. Yelkenli tekneler rüzgar gücü ile dengeli şekilde hareket ettiğinden denize en uyumlu ve dalgalardan en az etkilenen tekne çeşididir. Eğer daha önce deniz tutması yaşadıysanız veya bundan korkuyorsanız turdan önce kaptanımıza söylerseniz tur rotanızı hava-deniz şartlarından en az etkilenecek ve en az sallanacağınız şekilde organize edecektir. Tüm teknelerimizde ihtiyaç olabilecek temel ilk yardım malzemeleri ve basit ilaçlar (ağrı kesici, bulantı ilacı, yanık kremi, alerji ve grip ilaçları vb.) mevcuttur ama kişisel olarak ihtiyacınız olabilecek ilaçlarınızın yanınızda olması gerekir. Tüm kaptanlarımız uluslararası geçerli temel ilk yardım ve denizde tıbbi bakım sertifikasına ve ilkyardım tecrübesine sahiptir.

Mevsimine göre içeride veya dışarıda yatma imkanı değerlendirilebillir. Genelde deniz şartları geceleri karadakinden biraz daha serin olur, ama bu üşümenize değil gece rahat-keyifli bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Basit bir pike-battaniye (ki teknelerimizde bulunur) veya yanınızda getireceğiniz yazlık uyku tulumu ile yıldızların altında uykunuzun keyfine varabilirsiniz. Yelkenli teknelerin çoğunda klima yoktur çünkü gündüzleri daha çok dışarıda ve denizde geçirdiğimiz için, geceleri de yıldızların altında püfür püfür yattığımız için pek ihtiyaç duymuyoruz.

Haydi! Bu yaz hayallerinize yelken açın!